История


Историческа справка - "ЗАВОД ЗА ОПАКОВКИ"


   1967г. Държавно Обединение „Българска захар” взема решение да се построи полиграфическо предприятие на територията на Държавни Захарни Заводи – гр.Горна Оряховица, поради нарасналите нужди от опаковки за захарни изделия.
    “Заводът за опаковки” е построен през 1969г. и влиза в експлоатация през месец юни следващата 1970г. Откриването му се извършва лично от Тодор Живков на 18.06.1970г.
    На площ от 27 007 кв. м. и разчупена застроена площ / РЗП / от 18204 кв. м. той е първото  модерно  предприятие за изработване на опаковки от картон,  хартия, полипропилен и алуминиево фолио в България.
    С неговото въвеждане в действие се слага началото на нов етап в подобряването на качеството на опаковките за продукцията на хранително – вкусовата промишленост. 
    Предприятието е оборудвано с най–модерната техника за офсетов печат и картонаж, флексопечат и дълбок печат. Оборудването е доставено от водещите фирми Man Roland / 9 офсетови машини и 1 лакираща /, Wildműller Holscher / 6 цветна дълбокопечатна машина, кашираща машина, 4 цветна редова флексопечатна машина /, Bobst / 2 щанц автомата /, Kampf / ролков нож /.
    През 70 и 80 години предприятието преработва в опаковки над 4000т. картон, 680т. полипропилен, 200т. алуминиево фолио, 400т. ролна хартия.
    Работи се на три смени с персонал 270 души средносписъчен състав.
    При интензивното натоварване на мощностите, в средата на 80 години се явява необходимост от промяна на някои от офсетовите машини и редица спомагателни и докомплектоващи машини. 
......................................................................................................................................

  Историческа справка - “ЗАХАРНИ ЗАВОДИ” АД

   През 1927 година е закупена намиращата се в съседство фабрика за производство на захарни изделия “Обрешков”. За нуждите на това производство, още същата година към фабриката за захарни изделия започва строителството на предприятие за производство на глюкоза.

Така в края на 20-те години на миналия век Рудолф Пицка създава комплекс от предприятия, чието производство днес бихме нарекли безотпадно.

В края на месец юли 1948 година всички фабрики собственост на “Българо-чехско АД” са национализирани. В състава на новата, вече държавна компания, влизат всички фабрики собственост на дружеството с изключение на каменовъглената мина и семепроизводителната станция “Ендже”, които се развиват самостоятелно.

   Противно на тъжната участ на много от национализираните предприятията, “Захарни заводи” изживява повторен разцвет в своето развитие.

   През 1959/1960 год. е извършена генерална реконструкция на завода за захар.
През 1960 год. е построена собствена ТЕЦ. В резултат на усъвършенстване и автоматизиране на технологичния процес през 1965 г. заводът за захар се превръща в най-големия завод на Балканския полуостров за рафиниране на захар.
   Същата година е направена основна реконструкция на завода за спирт. Междувременно част от съществуващите производства са закрити. Преустановяват работа фабриките за производство на глюкоза и керамични изделия и цеховете за производство на калиев карбонат и шподиум.
През 1969-1970 година са построени две нови предприятия – ремонтно-механичен завод и завод за опаковки.


   Днес “ЗАХАРТНИ ЗАВОДИ” АД е най-големия комплекс в България за производство на захар и производните й продукти. Разположена върху терен от 1300 дка, компанията включва следните производствени поделения:
Завод за захар, Завод за захарни изделия, Завод за спирт, Завод за опаковки, Ремонтно механичен завод, ТЕЦ.
Инжинер Рудолф Пицка е роден през 1881 г. в Чехия. Завършва химия в Пражката политехника. Работи в захарни фабрики в Моравия и Румъния, а през 1909 г. поема поста директор на захарна фабрика в Белград. Открил благоприятни възможности за инвестиции на Балканите, той се завръща в Прага, където започва да търси инвеститор за строителство на захарна фабрика в Сърбия.


   Дълго време опитите му остават без резултат. Убеден фанатично, че е на прав път, инженер Пицка не се отчайва и след много усилия получава подкрепа от Пражка Кредитна Банка - една от най-големите банки в Чехия по това време, която се съгласява да да построи фабрика за производство на захар в сърбия град Чуприя.


   През 1911 г. строителството приключва. Същата година Рудолф Пицка подготвя нов проект - за строителство на захарна фабрика в България.
След построяването на фабриката в Горна Оряховица, инжинер Пицка е назначен за пръв директор и главен директор на “Българо-чешко АД за захарна индустрия”.
Умира през 1952 г. на 71 годишна възраст.
   Захарната фабрика в Чупря продължава да съществува и днес носи името “Селк 911”.